معرفی دارايي‌هاي مالي و واقعي

انواع نيازهاي انسان سبب شده است تا در جوامع مختلف، مردم محل¬هايي را به نام بازار ايجاد نمايند. بازار مكاني عمومي است كه درآن خريداران و فروشندگان معاملات خود را مستقيماً يا ازطريق واسطه‌ها انجام مي‌دهند.در مطالب گذشته گفتيم كه بورس نيز يكي از انواع بازارهاست. امروزه، بازارها ديگر صرفا به يك مكان خاص محدود نمي‌شوند و مي‌توانند در قالب يك شبكه ارتباطي مثل اينترنت تشكيل شوند. در بازارها دارايي‌هاي مختلفي مورد خريد و فروش قرار مي‌گيرد. در يك طبقه‌بندي كلي، دو نوع دارايي عمده وجود دارد: دارايـي مالي و دارايي واقعي. براي درك بهتر مفهوم بورس، بهتر است ابتدا درباره اين دو نوع دارايي توضيح دهيم
منظور از دارايي‌هاي فيزيكي يا دارايي‌هاي واقعي، همان طور كه از نام آن برمي‌آيد، دارايي‌هايي هستند كه جنبه فيزيكي دارند، مثلا خودرو، املاك و مستغلات، لوازم منزل، طلا و.. دارايي‌هاي فيزيكي هستند اما دارايي‌هاي مالـي كه به آنها دارايي‌هاي كاغذي هم گفته مي‌شود، دارايي‌هايي هستندكه ارزش آنها به پشتوانه يك دارايي‌ ديگـر تعيين مي‌شود. به عنوان مثال، دارنده سهام يك شركت، به نسبت سهام خود در دارايي‌ها و منافع شركت مذكور سهيم مي‌شود يا دارنده اوراق مشاركت، به واسطه مشاركت در پروژه‌اي كه اوراق مذكور براي تأمين مالي آن پروژه منتشر شده، سود به دست مي‌آورد
به نظر شما در بورس كدام نوع از اين داراي‌ها مورد معامله قرار مي‌گيرد؟ بله! بورس‌ به عنوان يك بازار، محلي است كه انواع دارايي‌ها، اعم از دارايي‌هاي مالي و يا واقعي در آنجا خريد و فروش مي‌شود. به بورسي كه در آن دارايي‌هاي مالي يا اصطلاحا دارايي‌هاي كاغذي خريد و فروش مي‌شود، بورس اوراق بهادار و به بورسي كه در آن دارايي‌هاي واقعي يا كالاهاي فيزيكي خريد و فروش مي‌شود، بورس كالا مي‌گوييم. نوع ديگري از بورس به اسم بورس ارز هم وجود دارد كه در آنجا، پول رايـج كشورها خريد و فروش مي‌شود.
توجه داشته باشيد كه ما در اين مجموعه برنامه‌ها، بيشتر به معرفي بورس اوراق بهادار يا اصطلاحا بازار سهام و نحوه سرمايه‌گذاري در اين بازار مي‌پردازيـم و از معرفي تفصيلي بورس كالا يا بورس ارز صرف نظر مي‌كنيم؛ چون بخش عمده خريداران و فروشندگان بورس كالا را اشخاص حقوقي، اعم از شركت‌ها و سازمان‌ها با رقم‌هاي معاملاتي بالا تشكيل مي‌دهند و بنابراين، موضوعات آن دامنه محدودتري از مخاطبان را در بر مي‌گيرد و بورس ارز نيز هنوز در كشور ما راه‌اندازي نشده است.
اين در حالي است كه بخش زيادي از خريداران و فروشندگان سهام يا اصطلاحا سرمايه‌گذاران در بورس اوراق بهادار، اشخاص حقيقي‌ هستند كه بعضا حتي با مبالـغ كم و پس‌اندازهاي مازاد خود، ازطريق خريد سهام شركت‌ها يا ساير اوراق بهاداري كه در بورس خريد و فروش مي‌شود، در اين بازار سرمايه‌گذاري كرده‌اند.جالب است بدانيد در حال حاضر، بيش از 6 ميليون نفر در بورس كد سهامداري دارند كه اين موضـوع، نشان‌دهنـده فراگيـر بودن بورس اوراق بهـادار است.